برای محصولات بیشتر کلیک کنید
محصولات بیشتری یافت نشد
جستجوی بلاگ

لحاف مخمل پنبه دوزی شده

ارسال شده در2 سال قبل 1265

مخمل بافی به چه دورانی در ایران بر می گردد؟

بافت مخمل ساده به اوایل دوره اسلامی برمی گردد . البته مستندات محکمی در این رابطه وجود ندارد . ولیکن بنابر یافته ها و شنیده های تاریخی از پارچه ای به نام ( کم خواه ) نام برده شده است که با توصیفی که از آن پارچه شده است همان پارچه مخمل ساده می باشد . پارچه ای که دارای پرز بوده و تقریباً حدود 1200 سال قدمت دارد .

بهترین پارچه مخمل برای لحاف

پارچه مخمل گل یا نقش برجسته قدمتش به دوره صفویه برمی گردد بیان شده است که مبدا پارچه مخمل نقش برجسته شخصی به نام قیاس الدین نقش بند یزدی بوده است او رئیس گارگاه سلطنتی شاه عباس بوده که پارچه های مخمل را طراحی می کرده و می بافتند جنس این پارچه مخملی از نوع مخمل ابریشم طبیعی درجه یک بوده است که امروزه ما به آن چله ، خواب  یا بوم  می گوییم. که این پارچه های مخمل گل یا نقش برجسته به پارچه مخمل درباری در ایران نیز معروف می باشند . در آن زمان پادشاهان کشور طاقه های پارچه مخمل را به یکدیگر پیشکش می کردند . پارچه هایی که گفته می شود بافت آن به واسطه ی شیوه نقش انداری که دارد جزء پیچیده ترین منسوخات سنتی به شمار می آید ولی متاسفانه در این عصر این پارچه در حال فراموشی می باشد .

مراحل بافت پارچه مخمل

بافت پارچه مخمل به خاطر شیوه نقش اندازی که دارد جزء پیچیده ترین منسوخات سنتی دنیا به شمار می آید در تولید این پارچه سه نفر همزمان در گیر بافتش بودند ( استادکار ، دو شاگرد ) یکی از شاگردها به عنوان گوشواره کش در بالای دستگاه قرار می گرفت و وظیفه اش تعیین نقشه بوده است نقشه در نخ هایی روی دستگاه سواراست که به آن دستور گفته می شد. با نخ هایی که گوشواره کش به سمت بالا می کشد نقشه را برای شاگرد دوم که اصطلاحاً به آن تخته کش می گفتند هدایت می کرده و او نقشه را به واسطه ابزاری از نفر اول با گوشواره کش می گرفته ثابت می کرده و نخ ها را به صورت یک نواخت در اختیار بافنده یا استادکار قرار می داده بافنده هم با استفاده از میل هایی که روی آن شیارهای باریکی دارد نقشه را از نفر دوم گرفته و به وسیله پدال هایی که زیر پایش قرار گرفته کار بافت ساده را با استفاده از بوم های ابریشمی انجام داده به صورتی که میل هایی که روی نخ های خواب هستند حلقه هایی را ایجاد می کند و در نهایت با استفاده از تیغ حلقه هایی روی پارچه ایجاد بریده و تبدیل به پرز پارچه می گردیده .
لحاف مخمل پنبه

مخمل هفت رنگ چیست؟

مخمل هفت رنگ مانند فرشی بوده است که در بافت آن از رنگ های زیادی استفاده می گردیده است و این پارچه فقط در دربار شاهان کاربرد داشته است و هر کسی امکان استفاده یا دیدن آن را نداشته است . در حال حاضر دو دستگاه بافت مخمل نقش برجسته در ایران وجود دارد که یکی از آن ها در پژوهشگاه هنرهای سنتی  و دیگری در کارگاه نساجی  سنتی  کاشان قرار دارد.   


در کدام کشورها صنعت مخمل بافی رواج خوبی دارد ؟

سه کشور ایران ، چین و ایتالیا در دنیا مدعی صنعت مخمل بافی هستند که می توان گفت که تقریباً از نظر دستیابی به دانش مخمل بافی هم سطح یکدیگر هستند این سه کشور در دوره صفویه به تکنیک صنعت مخمل بافی دست یافتند ولیکن ذوق وهنر ایرانی در ایجاد نگاره هایی به صورت نقاشی در پارچه های مخمل در دوره صفویه مخمل ایرانی را از دیگر پارچه ها مخمل کشورهای دیگر متمایز کرد .
تاریخچه مخمل بافی در شهر های ایران در سده های گذشته چیست ؟
در ایران صنعت مخمل بافی را می توان به شهرهای کاشان ، یزد ، اصفهان  ، تبریز  ، هرات و مشهد اشاره کرد که شهر یزد از نظر تولید پارچه مخمل برهمه شهرها پیشی داشته است

موارد استفاده از پارچه مخمل

از پارچه مخمل برای دوخت لباس های مهمانی زنانه و مردانه ، لباس کودکان ، کیف های دستی ، مبلمان ، کفش ،  لحاف روتختی ، لحاف عروس ، لحاف کرسی ، بقچه حمام ، رومیزی ، سجاده نماز و....استفاده می گردیده است که هم اکنون نیزهمین بهره برداری ها را نیز در عصر ما دارد .
خرید لحاف مخمل پنبه دوزی

لحاف مخملی پنبه دوزی شده

این لحاف بسیار زیبا و برای رو تختی یا لحاف عروس و همچنین لحاف کرسی استفاده می شود و از قدیم استفاده کردن از این نوع لحاف مخملی را برای زندگی خوش یوم می دانستند .
این لحاف ازپارچه مخمل مرغوب استفاده شده است در داخل لحاف از پنبه ممتاز پر شده که به وسیله نخ اعلا با نقش ها ریز و زیبا توسط زبر دستان این فن دوخته شده و تماماً مراحل دوخت این لحاف با دست انجام گرفته است آستری این لحاف هم از نوع ملافه مرغوب وهماهنگ با رنگ مخمل لحاف تعبیه شده است تا زیبایی خاصی را به لحاف ارائه دهد . شما با خوابیدن در زیر این لحاف زیبا شبهای گرمی را با آرامش خاص پشت سر می گذرانید .

مقالات مرتبط

منو

واتساپ

اینستاگرام

تلفن

تنظیمات