برای محصولات بیشتر کلیک کنید
محصولات بیشتری یافت نشد
آخرین نظرات کاربران
هیچ نظری داده نشده
جستجوی بلاگ

درباره ی لحاف مخمل قرمز

ارسال شده در2 سال قبل 2418
دوستش دارم!6

مصارف پارچه مخمل

پارچه های مخمل قرمز از سال های دور برای طراحی و تزئین منازل به خصوص منازل تازه عروس و دامادها استفاده می شد.

پارچه های مخمل از جنس ابریشم می باشند که روی آن کرک دار،  پوشیده از پرزهای کوتاه و چیده شده، براق، صاف و نرم می باشد و پشت پارچه دارای بافتی ساده است البته گاهی تار و پود و پرز پارچه مخملی از ابریشم است ولی در نوعی دیگر فقط  پرزها ابریشمی و تار و پود پارچه پنبه ای و یا کتان می باشد امروزه از پنبه والیاف مصنوعی نیز استفاده می نمایند .

از این پارچه ها برای دوخت لباس های زنانه و مردانه ، لباس شب ، سجاده ، پرده ، مبلمان ودوخت انواع لحاف های زیبا مانند لحاف روتختی، لحاف عروس و لحاف کرسی نیزاستفاده می کنند.

گذشته پارچه مخمل در ایران :

این پارچه ها در دوران سلجوقیه جنبه ظرافت هنری پیدا کرد و با عوامل سنتی هنری ایران درآمیخت .

در دوره مغول با هنر نقاشی چینی و در دوران صفوی با ذوق هنرمندان به نام ایرانی تلطیف گردید و شاهکارهای بی نظیری را به وجود آورد که مخمل های منقوش و بسیار با ارزش و گرانبهایی تولید شد که بیشتر آن ها به عنوان هدیه به پادشاهان اروپایی فرستاده شد.

در دوره ایلیخان شهرنیشابور مرکز صادرکردن این پارچه زیبا به هندوستان شد و در دوره تیموریان پارچه های مخمل به صورت مخمل پرز دار و کم پرز تولید شد و صنعت بافت انواع پارچه های مخملی عالی رواج گردید و همچنین این صنعت در این دوره به شهرهای اصفهان و تبریز وارد شد  و از رونق خوبی برخوردار گردید امروزه مخمل بافی در کاشان از اثرات همان دوره تیموریه می باشد.

در دوره قاجار مخمل های ابریشمی ممتاز وعالی در شهر های کاشان و آران وبید گل تولید شد که به آن حسین قلی خان می گفتند و مخمل ایرانی در آن زمان از بهترین پارچه های عصر خود بود که هم اکنون نمونه های آن در موزه های سراسر دنیا یافت می شود.

در دوره پهلوی کارخانه های ماشین بافی پارچه تاسیس شد و دیگر از کارگاه های سنتی پارچه نشانی نبود و مخمل نیز به سرنوشت سایر پارچه های سنتی ایران دچار گردید و به اسارت ماشین و دستگاه های اتوماتیک درآمد.

 

بهترین انتخاب برای فصول سرد سال

لحاف مخمل قرمز انتخابی ایده آل برای شب های سرد وخنک سال می باشد که بستری گرم و راحت را برایتان به ارمغان می آورد زیبایی چشمگیر این لحاف مخمل قرمز رنگ باعث زیبایی اتاق خواب شما می شود شما می توانید از این لحاف به عنوان رو تختی، هم لحاف کرسی و لحاف عروس استفاده نمایید .

رنگ قرمز این لحاف به شما شادمانی، خوشی وگرمی خاصی می بخشد که محیط زندگی شما را سرشار ازدلپذیر بودن و لبریز ازآسایش می نماید این ها خواص رنگ قرمز ومخملی بودن لحاف است که به روحیه شما بزرگوران تقدیم می شود.

در قدیم الایام رسم براین بوده که به همراه عروس وداماد لحاف مخمل قرمز روانه زندگیشان می کرده اند که نشان از سعادت، خوشبختی و موفقیت بوده است و گاهاً با مروارید یا پولک ومنجوق  روی لحاف را تزئین می کردند.

این لحاف مخمل قرمز رنگ از پارچه مخملی بسیار مرغوب تشکیل شده است آستر این لحاف از ملافه اعلا و هماهنگ با رنگ مخملی لحاف انتخاب شده است  در داخل این لحاف تماماً از پنبه مرغوب و ممتاز استفاده شده است این گونه لحاف کاملا با دست و با نخ های سوپر اعلا با دقت و وسواس فراوان دوخته شده است نقش ریز و دوخت های ریز به این لحاف زیبایی خاصی را بخشیده است که چشم همگان را به خود جلب می نماید .

 با خوابیدن در زیر این لحاف مخمل قرمزرنگ، بدنتان احساس آرامش و گرمی منحصر به فردی را تجربه می کند که یاد خانه های مادر بزرگتان را نیز برایتان تدائی می کند.

 

مقالات مرتبط
یک نظر بگذارید
پاسخ دهید

منو

واتساپ

اینستاگرام

تلفن

تنظیمات

برای ذخیره کالا های مورد علاقه ثبت نام کنید

ورود