برای محصولات بیشتر کلیک کنید
محصولات بیشتری یافت نشد
آخرین نظرات کاربران
هیچ نظری داده نشده
جستجوی بلاگ

لحاف ترمه سنتی

ارسال شده در2 سال قبل 599
دوستش دارم!0

ترمه در زبان فارسی به چه معناست ؟


در زبان فارسی ترمه نوعی درخت سدر می باشد و چون این درخت برای مردم قدیم ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است به همین علت به این نوع پارچه ها که اصالت ایرانی را نمایش می دادند ترمه می گفتند که از این پارچه ترمه سنتی علاوه بر لباس های سنتی برای دوخت لحاف سنتی و تزیین اتاق های منزل های خان ها وخان زاده ها استفاده می شده است .

لحاف ترمه سنتی چگونه دوخته می شود؟


لحاف ترمه سنتی یک شاهکار استثنایی در انواع لحاف های ترمه است که دوخت این لحاف تماما با دست انجام شده است و یک کار بسیار لاکچری وشیک می باشد؛ ازاین لحاف ترمه سنتی می توان به عنوان لحاف روتختی، لحاف کرسی و همچنین لحاف عروس استفاده کرد که زیبایی و اصالت قدیمی شیکی را برای ما به ارمغان می آورد که استفاده از آن در منازل خود باعث ایجاد ترکیب زیبای مدرنیته و سنتی می شود.
در هنگام تولید لحاف های ترمه سنتی نکات بسیار مهمی مد نظر قرار گرفته شده است از جمله استفاده ازترمه بسیار زیبا در دوخت لحاف که حالت سنتی زیبایی را به وجود می آورد و همچنین استفاده از پنبه ممتاز در میان لحاف سنتی با دوخت بسیار ریزی که با استفاده از نخ های سوپر اعلا بر روی آن انجام شده است با چنان دقت و وسواس بالایی شکل گرفته است که هیچ چیزی از جذابیت های لحاف های سنتی کم نمی کند بلکه بر زیبایی و ظرافت کار روی آن می افزاید ، لحاف ترمه سنتی هماهنگی خاصی با خود ترمه دارد که زیبایی و شیکی خاص قدیم را در لحاف حفظ نموده و به نمایش می گذارد .

شما با داشتن این لحاف ترمه سنتی می توانید هم اصالت قدیم را حفظ کرده و هم حس خاص بودن را به خانه خود ببخشید. این لحاف یک انتخاب ایده آل برای شب های سرد وخنک سال برای شما می باشد.
دوخت لحاف ترمه سنتی اکثراً در شهرهای یزد، اصفهان، مشهد انجام می گردد البته درشهرهای زنجان و تبریز نیز رواج دارد ولی ترمه اصل و دوخت بسیار ریزآن که بسیار معروف می باشد مخصوص یزد، اصفهان و مشهد است که توسط زبر دست ترین حلاج ها دوخت و ارائه می گردد.
شما با استفاده کردن از لحاف ترمه سنتی بدنتان احساس آرامش بسیار زیادی را تجربه می نماید.

استفاده از پارچه ترمه سنتی در گذشته


درکل می توان بیان کرد پارچه ترمه سنتی که ترمه بافی نیز یکی از موارد مربوط به این پارچه زیبا می باشد بیش از چهار صد سال سابقه دارد که مواد اولیه آن ابریشم است که به عنوان تار وکرک نازک، نخ، پشم به عنوان پود این پارچه به کار می روند که از نقش ونگارهای مختلفی مانند بته جقه، طرح شاه عباسی، شاخ گوزنی و .... تشکیل شده است در قدیم زرتشتیان برای دوخت نوعی شلوار مجلسی که در جشن ها از آن استفاده می کردند از پارچه ترمه سنتی شلوارهای زیبایی میدوختند ویک لباس رسمی تهیه می کردند. در کنار شلوار که از پارچه ترمه می دوختند ازشال های گوناگونی که از ترمه یزدی تهیه می شد نیز استفاده می کردند مانند شال یزدی، شال بندی، شال رضایی، شال راه راه، شال چارقدی، شال محرمات، شال اتابکی، شال کشمیری و.... که هم اکنون نیز در بین گونه های مختلف پارچه ترمه یزدی طرفداران خاص و بسایر زیادی را به خودش اختصاص داده است .

مقالات مرتبط
یک نظر بگذارید
پاسخ دهید

منو

واتساپ

اینستاگرام

تلفن

تنظیمات

برای ذخیره کالا های مورد علاقه ثبت نام کنید

ورود