برای محصولات بیشتر کلیک کنید
محصولات بیشتری یافت نشد
جستجوی بلاگ

هر آنچه که از لحاف کرسی نمیدانید

ارسال شده در2 سال قبل 2113

امروزه بسیاری از خانواده ها با وجود روش های گرمایش جدید به دلیل علاقه و حفظ سنت زمستانی بخصوص در شب یلدا از کرسی استفاده می نمایند .کرسی یادآور خاطرات زیادی برای افراد است به خصوص در شب یلدا یکی از بهترین چیزها که خانواده و فامیل را دور هم نگه می دارد کرسی است .اکثر ما با نشستن و خوابیدن زیر کرسی آن حرارت دلچسب و بی نظیرش را تجربه کرده ایم و همچنین دورهمی های شب های زمستان با خوراکیهای زمستانی و شنیدن داستان و حکایت های بزرگتر های فامیل خاطره خوشی را در ذهن خود جای داده ایم .

کرسی چیست؟

کرسی از چهار پایه ای میزی از چوب در ابعاد 1*1 متر و گاهی بیشتر تشکیل شده است که تقریبا حدود سه وجب بلندی دارد و روی آن را با لحاف بزرگی که در اندازه های 4*4 یا 7*7 متر و گاهی بیشتر و یا کمتر نیز هست می پوشانند که این لحاف به لحاف کرسی معروف می باشد . این لحاف از پارچه های مختلف از جمله ترمه ، مخمل ، تترون و ... دوخته می شود در قدیم براساس وضعیت مالی خانواده ها ازاین پارچه ها برای دوخت لحاف کرسی استفاده می کردند مثلا برای عروس لحاف کرسی مخمل قرمز یا ترمه استفاده می کردند و حتی در برخی از خانه ها بنا برطبقه خانوادگی دو کرسی موجود بود یکی برای اهل خانه در یک اتاق و یک کرسی دیگر در اتاق پذیرایی برای مهمانان قرار داده می شد . روی لحاف را با جاجیم ، ترمه یا چادر شب تزیین می کردند و یک سینی مسی( مجمعه ) برای قرار دادن چراغ ، سماور و ظروف خوراکی روی کرسی قرار می دادند .
در چهار طرف کرسی تشک و بالش هایی را می گذاشتند تا افراد هنگام استفاده از کرسی آرامش خوبی را دریافت نمایند.
همچنین در قدیم رسم بود تا گذاشتن کرسی در روز و ساعتی سعد انجام بگیرد و بزرگ خانواده درآن شب با پاکتی از شیرینی وارد منزل می شد .


آداب و رسوم شب یلدا


مردم ایران در قدیم از اول دی تا 10 بهمن را چله بزرگه و از 11 بهمن تا 30 بهمن را چله کوچیکه می گفتند شب یلدا که شب شروع چله بزرگه بود فامیل دورهم جمع می شدند و در زیر کرسی مراسم های مختلفی مانند خاطره گویی ، شاهنامه خوانی ، تفال به حافظ ، دورهم نشینی گفتن وخندیدن ، خوردن آجیل ، میوه مخصوصاً انار ، شیرینی خوردن را برگزار می کردند و از بودن با هم لذت فراوان می بردند .

فواید استفاده از کرسی چیست؟


کرسی علاوه بر اینکه خانواده را دورهم جمع می کند تا لحظات خوبی را در کنار هم به سرکنند برای سلامتی بدن نیز فواید زیادی دارد که می توان به رفع کم خونی ، درمان آرتروز، پاک سازی بدن ، تقویت حافظه ، جلوگیری ازسکته و... اشاره کرد .
در زیر کرسی پاها آرام ارام گرم می شوند و این گرما به کل بدن آرامش می بخشد و عروق گشادتر می شوند و به مغز سریع تر خون می رسد که همین امر یکی از عوامل جلوگیری از سکته می باشد و همچنین وقتی پاها گرم می شوند مغز استخوان بدن که کارش خون سازی است شروع به فعالیت می کند گرمای پاها در بهبود دردزانو ، کمر درد و آرتروز نقش بالایی را ایفا می نماید .

کرسی فقط به کشور ما ایران اختصاص ندارد کشورهای جنوب شرقی آسیا با وجود مدرن بودن خانه های خود کرسی های مناسبی را تهیه کرده اند تا از ان استفاده نمایند در کشور ژاپن کرسی به نام کوتاتسو می باشد؛ کوتاتسو یک میز چوبی کوچک است که در زیر آن یک وسیله گرمایش قرار می دهند و در روی آن یک لحاف بزرگ می اندازند و در اطرافش تشک و پشتی می گذارند تا بتوانند برای دراز کشیدن وخوابیدن از آن استفاده نمایند .


لحاف کرسی


درهنگام دوخت لحاف کرسی می توان از پارچه های متنوع و الیاف با در نظر گرفتن سلیقه مشتری و مقدار هزینه کردن استفاده کرد از جمله پارچه هایی که می توان در هنگام دوخت لحاف کرسی از آنان استفاده کرد پارچه متقال ، تترون ، ترمه ، مخمل ، لایکو ، پشم گوسفند ، پنبه و ..... را نام برد.

لحاف کرسی اکثراً با دست دوخت می شوند لحاف کرسی دست دوز دارای نقش های زیبایی بته و یا گل هستند که توسط حلاج های زبر دست دوخته می شوند درون این لحاف از پنبه های مرغوب استفاده شده است البته امروزه بنا به درخواست مشتری از الیاف و پشم گوسفند و پشم شیشه نیز استفاده می شود.

آستر این لحاف از پارچه های اعلاء تترون و متقال است که رنگ آستری با رنگ لحاف مخمل و یا ترمه هماهنگی دارد .
امروزه دوخت لحاف کرسی علاوه با دست در کارخانه ها هم انجام می گیرد که از لحاظ وزن سبکتر از نوع دست دوز می باشند .

مقالات مرتبط

منو

واتساپ

اینستاگرام

تلفن

تنظیمات