برای محصولات بیشتر کلیک کنید
محصولات بیشتری یافت نشد
جستجوی بلاگ

لحاف ترمه

ارسال شده در2 سال قبل 1084

صنعت ترمه بافی در زمان صفویه بخصوص زمان شاه عباس به اوج خود رسید و یکی از محصولات مهم صادرات ایران شد و در جهان ترمه ایران حرف اول را می زد

از این پارچه همانگونه که در عکس ها و نقاشی های زمان قاجار و صفویه مشخص است از پارچه ترمه بیشتر برای لباس های فاخر زنان ومردان اشراف و البته به صورت کاربردهای مختلف تزیینی مانند روتختی ، لحاف ترمه ، رو مجمعی ، رومیزی ترمه ، قاب ، انواع بقچه های حمام ، کیف ، پرده و سجاده ، خلعتی ، لحاف کرسی، لحاف عروس و .... استفاده می گردید.

صنعت ترمه بافی قبل از ورود پارچه ها و منسوجات بافت کارخانه های ماشینی غرب با کشور مان ایران از رونق بالایی برخوردار بوده است  به دلیل مصارف گوناگون پارچه ترمه و کاربردهای متنوع این محصول در بین طبقات مرفه از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است به طوری که در زمان قدیم تعداد دستگاه های بافندگی در شهر یزد حدود 500 الی 700 دستگاه می رسیده است ولیکن امروزه این صنعت دستی تقریبا منسوخ گریده است .

کاربرد ترمه در زمان گذشته و حال به چه صورتی بوده است؟

پارچه ترمه در زمان قدیم دارای مصارف متنوع  و مختلفی بوده است که می توان : دوخت لباس از نوع فاخر و اشرافی و جانماز ، پرده ، خلعتی و لحاف عروس و لحاف کرسی ، رومیزی ، زیر سماوری وانواع شال و ... را نام برد . امروزه نیز از پارچه های ترمه به عنوان پارچه رو تختی ، لحاف کرسی و مبلمان و پشتی  ، رومیزی ، قاب های سرمه دوزی و .... استفاده می شود.

.در گذشته اکثر و یا می توان به جرات بیان کرد که تمامی رجال و اشراف و پادشاهان از مصرف کنندگان این پارچه زیبا بوده اند و امروزه اغلب اقشار متوسط جامعه و سطح بالای جامعه از این پارچه ترمه بعنوان هدیه به عروس و اعیاد ومراسم رسمی خانوادگی به یکدیگر تقدیم می کنند همچنین برای زیبا سازی اتاق خواب و اتاق نشیمن و محل پذیرایی ازمهمان نیز در مصارف گوناگون از این پارچه ترمه استفاده می کنند .که می توان  ( قاب ، رومیزی ، روتختی ، لحاف تخت ، لحاف عروس ، لحاف کرسی ) را  نام برد .

لحاف ترمه

طریقه نگهداری از ترمه چگونه می باشد؟

1: پارچه ترمه چون از جنس ابریشم و پشم مرغوب است از استحکام بالایی برخوردار می باشد ولی با این حال این پارچه در برابر نور و رطوبت آسیب پذیر می باشد .اگر شما رومیزی ترمه دارید هرگز آن را در جایی که در معرض نور خورشید است قرار ندهید چون رنگ پریده می شود .
2: این پارچه به دلیل داشتن ابریشم حساس است بهتر است برای شستشو این پارچه ترمه را به خشکشویی یا بخار شویی بسپارید . ولی اگر مایل هستید در خانه جانماز و یا رومیزی ترمه خود را بشویید بهتر است اول آن را در هوای آزاد آویزان کرده و سپس به آرامی به آن ضربه بزنید تا گرد وغبار از ان خارج شود بعد با آب ولرم و مواد شوینده ملایم
آن را چنگ زده و با دست بشورید و برای خشک کردن آن را به صورت افقی پهن کرده و در محیط باز خشک نمایید.
3: برای اتو کردن پارچه ترمه حتما باید بر روی آن یک پارچه نخی انداخته و از پشت به رو آن را اتو نمایید .

انواع لحاف ترمه

لحاف ترمه

لحاف ترمه یک شاهکار زیبا و چشمگیری است دوخت این لحاف تماماضبا دست انجام می شود و یک کار بسیار لاکچری و شیکی می باشد از این لحاف ترمه می توان به عنوان لحاف عروس یا لحاف تخت و لحاف کرسی استفاده کرد این لحاف ترمه علاوه بر زیبایی اصالت قدیمی و اعیان نشینی را برای شما به ارمغان می آورد .
در هنگام دوخت این لحاف نکات بسیار مهمی مد نظر قرار گرفته است از جمله استفاده از پارچه ترمه مرغوب و بسیار زیبا در دوخت لحاف که هم شیکی و هم حالت قدیمی خود را حفظ کرده باشد .
استفاده از پنبه ممتاز و مرغوب در میان لحاف ، دوخت بسیار ریز که تماماً با دست انجام گرفته و با نخ های سوپر اعلا نقش های زیبایی مانند بته جقه ، گلدار و ... را بر روی این لحاف ترمه ترسیم کرده اند .
استفاده از ملافه درجه یک در دوخت آستر این لحاف که هماهنگی خود را با رنگ ترمه حفظ کرده و زیبایی منحصر به فردی را به نمایش می گذارد .
دوخت لحاف ترمه اکثراً در شهر اصفهان ، یزد ، مشهد ، کرمان ، زنجان و تبریز رواج دارد .
شما با داستن این لحاف ترمه خوابی راحت و زیبا را می توانید تجربه نمایید .

مقالات مرتبط

منو

واتساپ

اینستاگرام

تلفن

تنظیمات