برای محصولات بیشتر کلیک کنید
محصولات بیشتری یافت نشد
جستجوی بلاگ

انواع نخ

ارسال شده در3 سال قبل 1419

نخ های طبیعی  به دلیل این که بیشتر از پوست و موی حیوانات تولید می شود معمولا بر اساس حیوانی که نخ از آن تولید می شود دسته بندی می کنند.

انواع نخ

نخ های طبیعی  به دلیل این که بیشتر از پوست و موی حیوانات تولید می شود معمولا بر اساس حیوانی که نخ از آن تولید می شود دسته بندی می کنند.

گوسفند

 پشم گوسفند همواره از بهترین انتخاب ها برای تهیه کاموا است، زیرا پشم گوسفند پوششی بسیار مناسب بوده و از آن برای تهیه انواع نخ لباس‌ استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی های این نخ این است که پشم گوسفند بسیار فراوان است و در تولید آن با کمبود پشم یا حیوان مورد نظر مواجه نمی شویم. پشم بافتی مقاوم، با استحکام بالا و راحت دارد که ۸۰ درصد هوا را درون خود نگاه داشته و باعث ایجاد فضایی خلاء مانند شده که مانع از انتقال گرما به بیرون می شود و بدن شما را گرم نگه می دارد.

کشمیر

کرک کشمیر نوعی از الیاف است که برای تولید آن از موی بز کشمیر و دیگر مدل بزهای خاصی برای تولید آن استفاده می شود. کشمیر بافتی دارای حالتی ظریف، محکم، لطیف و سبک دارد که این باعث شده است که پوشاکی که از آن نخ کشمیر استفاده شده است دارای کیفیت بسیار بالایی هستند.

نخ و کاموای کشمیر معمولا با الیاف نرم و لطیفش شناخته می شود. نخ کشمیر به صورت طبیعی پوششی سبک و بدون پرز را فراهم برای لباس ها پدید می آورد. این الیاف کشمیر را می توانید به راحتی و آسانی در همه حالات مختلف استفاده کنید. نخ کشمیر را می توانید به شکل نخ های سبک یا سنگین استفاده نمایید. رنگ اصلی کشمیر رنگرزی نشده در رنگ های سفید، خاکستری و قهوه ای است. پشم آنگورا را به اسم کشمیر می شناسند.

پارچه هایی که از نخ کشمیر تولید می شود را می توان در ماشین لباسشویی به کمک یک مایع شوینده مناسب همراه با  آب سرد مورد شست و شو قرار دهید. خشک کردن پارچه کشمیر به گونه ای می باشد که باید آن را بر روی سطح صاف پهن کنید تا به صورت طبیعی خشک بشود. اگر لباس شما هنگام پوشیده شدن بر ثر مالش گلوله گلوله شد می توانید آن ها را به کمک یک شانه مخصوص از لباس هایتان جدا نماید.

الپاکا

پشم الپاکا از گونه ای خاص از لاما تولید می شود که این الپاکا معمولا در آمریکای جنوبی زیست دارند. گله‌های آلپاکا برای چرا در بلندی‌های ۳۵۰۰ متر به بالا در کوهستان آند در اکوادور و جنوب پرو، شمال بولیوی و شمال شیلی نگهداری می‌شود. تفاوت ظاهری آلپاکا با لاما های معمولی در این است که لاماهی اهلی می باشد و دارای گوش های موزی شکل می باشد اما گوش های آلپاکا به صورت صاف می باشد. آلپاکاها از لاما کوچک‌ترند و از آن‌ها برای بارکشی استفاده نمی‌کنند، بلکه تنها از الیاف آن‌ها استفاده می‌شود.  پشم آلپاکا برای پارچه ها بسیار بهتر می باشد که پشم آن بسیار نرم تر از پشم لاما نر می باشد. قیمت و بهای پشم آلکاما بسیار نزدیک به قیمت کرک کشمیر معمولی می باشد. پارچه هایی که از نخ آلپاکا استفاده می شود معمولا برای دوخت بافتنی هایی همچون پتو، جوراب، کلاه، دستکش، روسری و پانچو مورد کاربرد می باشد. الیاف آلپاکا در پرو در ۵۲ رنگ طبیعی، در استرالیا در ۱۲ رنگ طبیعی و در ایالات متحده در ۱۶ رنگ طبیعی طبقه بندی شده اند که نشان از پر تنوع بودن رنگ بندی، رنگ طبیعی آن می باشد.

موهر

شاید تا به حال اسم موهر را بسیار شنیده باشید ولی ندانید موهر چه مدل پارچه ای و از چه مدل حیواناتی به دست می آید. موهر را معمولا از موی نوعی بز و خرگوش آنگورا گرفته می شود. موهر برخلاف پشم گوسفند، فاقد برجستگی های سطح تار است و فلس‌های آن به صورت یکنواخت به ساقه چسبیده‌اند، به نحوی که شکل و طرز قرار گرفتن این فلس‌ها روی تار، باعث درخشندگی موهر می شود.

کشور های آفریقای جنوبی، آمریکا، ترکیه، آرژانتین، استرالیا و زلاندنو از بزرگترین مکان های تولید کننده موهر دنیا می باشند. خاصیت بسیار خوب موهر در این می باشد که رطوبت را سریع جذب می نماید و دیر از دست می دهد. پارچه های موهر معمولا دارای عمر بسیار بالایی می باشد که رنگ ثابت دارد و به هیچ وجه رنگ خود را از دست نمیدهد. پارچه های موهر در مقایسه با دیگر پارچه ها کمتر چروک می شود. قیمت لباس های تولید شده توسط موهر در مقایسه با لباس های تولید شده از کشمیر ارزان تر می باشد از این رو بیشتر از موهر در تولید لباس ها استفاده می شود.

 

آنقوره

 خرگوش آنقوره یکی از پر طرفدار ترین نژاد های خرگوش می باشد زیرا از پشم آن ها برای تولید نخ و پارچه ی آنقوره استفاده می شود. از این خرگوش آنقوره برای تولید پشم پرورش داده می شود. در نیمه های قرن 18 از این خرگوش به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شد که حیوانی بسیار آرام می باشد. دلیل استفاده از خرگوش آنقوره به عنوان حیوان خانگی این بود که این خرگوش دارای موهای بلند و نازک زیبایی است. موی مرغوب و بلند آن برای استفاده در صنعت پوشاک استفاده شده و لباس های تولید شده توسط این پشم به قدری محبوب و مرغوب بودند که پرورش خرگوش آنقوره در تمام قسمت های دنیا گسترش پیدا نمود.کشور چین یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان خرگوش آنقوره می باشد به گونه ای که چینی ها با پرورش حدود 12 ميليون خرگوش آنقوره در حدود 14 تن نخ آنقوره توليد می کند که این میزان تولید شده حدود 85 درصد توليد جهانی را تشکیل می دهد. کشور های فرانسه، ترکيه، استراليا، آلمان و زلاندنو سایر کشورهايی هستند که آنقوره توليد میکنند.

 

کتان

پارچه کتان توسط پشم حیوانات تولید نمی شود بلکه از ساقه ی گیاهی به نام کتان(فلکس) به دست می آید. کشت این گیاه به طور سالیانه انجام می‌گیرد و حداکثر رشد طولی آن در حدود ۱۲۰ سانتی متر است و قطر ساقه ی آن ۸/۱ تا ۱۶/۱ اینچ است. کیفیت الیاف کتان بستگی به مرغوبیت زمین و شرایط جوی دارد. معمولا گیاه کتان در هوای نسبتا سرد و مرطوب که باران بسیار فراوانی در آن باریده می شود رشد می کند. تخم کتان در ماه‌های اردیبهشت و خرداد کاشته می‌شود و مدت رشد آن سه ماه است. شیمیایی الیاف کتان مانند پنبه، سلولزی است ولی با وجود شباهت زیاد بین آنها، ساختمان ملکولی کتان از سه جهت از پنبه متفاوت است: ۱- ساختمان داخلی ۲-الیاف کتان ۳- ساختمان فیزیکی الیاف. کشور های تولیدکننده عمده کتان کشور های کانادا، چین، روسیه، هند، انگلستان و امریکا می باشد.

 

ابریشم

نخ ابریشم یکی از معروف ترین و بهترین نخ ها می باشد. نخ ابریشم از پیله ی کرم ابریشم گرفته می شود و تولید می شود. عمده بخش تشکیل دهنده نخ ابریشم پروتئین می باشد. پارچه ی ابریشم از بهترین و نرم ترین پارچه ها می باشد. به دلیل خاصیت براقی نخ ابریشم، پارچه‌های بافته شده از ابریشم همانند منشورهایی هستند که اگر از جهات مختلف به آن ها نگاه کنید رنگ های متفاوتی در آن می بینید. پارچه های ابریشم دارای گرمای پشم می باشند ولی خاصیت ارتجاعی ندارند.

 

نخ های مصنوعی

آهسته آهسته و با پیشرفت علم دانشمندان به فکر این افتادند که بتوانند نخ را به صورت مصنوعی و شیمیایی تولید نماید. با توسعه و پیشرفت شیمی دانشمندان توانستند که الیاف مصنوعی آن را تولید کرده و به نخ های جدیدی دست یابند. رایج ترین نخ های مصنوعی نایلون پولیستر و اکرلیک هستند. نخ های مصنوعی در برابر شست و شو در ماشین لباس شویی مقاومت بیشتری دارند و همچنین دارای قیمت بسیار کمتری هستند.

 

نخ ترکیبی

نخ های ترکیبی همان گونه که از اسم آن ها معلوم می باشد از ترکیب کردن چندین مدل نخ به دست می آیند که این نخ های جدید دارای ساختاری جدید همراه با ویژگی های جدیدی می باشد. برای تولید نخ ترکیبی از الیاف و جنس های نخ مختلف در اندازه ها و ضخامت و رنگهای مختلف برای تولید نخاستفاده می شود. نخ های ترکیبی دارای ویژگی های مانند استحکام و دوام بالایی می باشد. نخ های ترکیبی  باعث کاهش هزینه های تولید نخ های گران قیمت می شود. برای تولید نخ ترکیبی می توان الیاف طبیعی و مصنوعی مانند پنبه و پلی استر و یا الیاف طبیعی مثل پشم و کتان را با هم ترکیب نمود و ترکیب و نخ جدیدی همراه با ویژگی های جدیدی تولید نمود.

برچسب: انواع نخ

منو

واتساپ

اینستاگرام

تلفن

تنظیمات