برای محصولات بیشتر کلیک کنید
محصولات بیشتری یافت نشد
جستجوی بلاگ

با پارچه های لباسی آشنا شوید

ارسال شده در2 سال قبل 1155

دوخت و زیبایی لباس تا حد بسیار زیادی، به نوع پارچه و کیفیت آن بستگی دارد؛ انتخاب یک پارچه مناسب برای دوختن یک لباس بسیار با اهمیت می باشد . 

 امروزه انواع مختلفی از پارچه در بازار وجود دارد که هرکدام از این پارچه ها خصوصیت و کاربرد مخصوص به خودش را دارد .از کلیه پارچه های الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی گرفته تا پارچه های پشمی، ابریشمی، بافتنی و... که شما بابد متناسب با استفاده ای که می خواهید از این پارچه ها ببرید تهیه فرمایید.


در این مقاله سعی ما بر این است تا بتوانیم انواع پارچه و خصوصیات وکاربردهای آن ها را به شما معرفی نماییم تا بتوانید در هنگام خرید تصمیم خوبی را بگیرید.

انواع پارچه و ویژگی های آن


پارچه کشمیر :


کشمیر یک لیف طبیعی است که به خاطر نرمی زیاد پارچه و عایق بودنش در بین جوامع طرفدارن زیادی دارد . الیاف پارچه کشمیر بسیار ریز و ظریف هستند و می توان گفت تقریبا شبیه به پارچه های ابریشمی هستند و شما وقتی این پارچه را لمس می کنید حس می کنید که پارچه ابریشمی را لمس می کنید. پارچه کشمیر نسبت به پارچه های تهیه شده از پشم گوسفند گرم تر و سبک تر هستند . چون الیاف پارچه کشمیر بسیارریزو ظریف اند اصولا این پارچه ها از مخلوط چند مدل پشم بافته می شوند مثلا با انواع دیگر پشم مانند مرینو مخلوط می شوند تا وزن پارچه کمی افزایش یابد .

پارچه برزنت:


این پارچه یک نوع پارچه ساده است که اصولاً از ترکیب نخ پنبه سنگین و تا حدی از نخ کتان بافته می شود. پارچه برزنت به دوام بالا ، استحکام زیاد و سنگین بودن شناخته می شود. با ترکیب کردن پنبه با الیاف مصنوعی یک پارچه برزنت مقاوم دربرابر آب و حتی ضد آب تولید کرد که در این حالت می توان از این پارچه برزنتی درفضای باز استفاده کرد.

پارچه شانل :


این پارچه یک پارچه نرم است که از الیاف بافته می شود شانل هم نام یک نوع لیف می باشد . نخ های این الیاف در هنگام گوله شدن به شکل پیله کرم ابریشم در می آید ، کرکی و نامنظم است شانل یک نوع پارچه بافته شده است که می توان آن را از انواع الیاف مختلف از جمله پنبه ، پشم ،ریون و ابریشم نیز تهیه کرد.

پارچه کتان یا نخی:


پنبه از الیاف طبیعی و از گیاهان پنبه تهیه می شود که در درجه اول از سلولز تشکیل شده است. نخ پنبه یکی از اصلی ترین انواع الیاف است که بافتی نرم و کرکی دارد ، الیاف پنبه را در ابتدا به شکل یک کاموا در می آورند و سپس آن را می بافند تا یک پارچه نرم و  با دوام برای دوختن لباس های روزمره از قبیل : تی شرت ، لباس منزل ، ملحفه و... ایجاد شود .


پارچه شیفون :


شیفون یک پارچه ابریشمی سبک ، ساده است که از کمی درخشندگی نیز برخوردار می باشد . شیفون چین و چروک های کوچکی دارد که باعث می شود هنگام دست زدن به پارچه کمی حس زبری را دریافت نماییم که این چین و چروک ها با استفاده از دو مدل گره در نخ کرپ ایجاد می شوند که یک گره بر خلاف جهت حرکت عقربه ساعت و گره دیگر در جهت حرکت عقربه ساعت خورده می شود، نخ کرپ بسیار محکم تر از نخ استاندارد پیچ خورده است که این نخ ها را با یک مدل ساده به هم می بافند. این پارچه شیفون ظریف و زیبا است که از انواع مختلف الیاف مصنوعی و طبیعی مانند : ابریشم ، ریون ، نایلون و پلی استررا می توان تهیه نمود.


پارچه کرپ :


پارچه کرپ از الیاف ابریشمی ، پشمی و مصنوعی که دارای ظاهری برجسته و چین دار است تهیه می شود، وزن پارچه کرپ سبک تا متوسط است از این پارچه می توان برای دوختن انواع لباس مانند : کت و شلوار ، پیراهن ، بلوز ، شلوار ، مانتو و... استفاده کرد همچنین از پارچه کرپ می توان برای دکوراسیون منزل مانند پرده ، رو مبلی و روبالشی و.. نیز استفاده نمود .


پارچه داماسک یا پارچه طرح دار:


پارچه داماسک یک پارچه دو رو و دارای طرح ژاکارد است بدین معنا است که الگوی آن به جای این که روی پارچه چاپ شود درون تار وپود پارچه بافته می شود در واقع طرح پارچه داماسک از طریق فرآیند بافت ایجاد می شود که ترکیبی از دو روش مختلف بافت است .طرح روی پارچه با استفاده از ساتن بافته می شود و طرح پس زمینه از طریق یک بافت ساده مانند ماسوره یا اطلس نما به دست می آید طرح پارچه های داماسک چند رنگ یا تک رنگ است که می تواند از انواع مختلف الیاف طبیعی مانند : ابریشم ، پنبه ، نخ ، پشم و حتی الیاف مصنوعی مثل ابریشم مصنوعی تهیه گردد.


پارچه تور :


پارچه تور یک نوع پارچه بسیار ظریف است که با استفاده از یک الگوی بافت به روش های گوناگون تولید می شود. پارچه توری در ابتدا از ابریشم و کتان تولید می شد ولی امروزه از پنبه و الیاف مصنوعی نیز تهیه می شود. پارچه توری یک نوع پارچه تزیینی است که از آن برای زیباتر کردن و تزئین لباس و دکوراسیون منزل استفاده می شود . پارچه تور به شکل سنتی یک پارچه لوکس به کار می رود زیرا مراحل درست کردن آن به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد.
انواع دیگر پارچه مانند : پارچه چرمی ، کش باف ، گینگهام ، ژرژت ، لینن، پشمی مرینو ، مودال ، موسلین ، ارگانزا، پلی استر ، ساتن ، ابریشم و.... نیز وجود دارد که ما در مقاله بعدی به آن می پردازیم .

منو

واتساپ

اینستاگرام

تلفن

تنظیمات